W coraz większej ilości fabryk czy zakładów produkcyjnych wykorzystywane są nowoczesne systemy bazujące na sterowaniu przy pomocy sterowników PLC. Urządzenia te posiadają bardzo duże możliwości jeśli chodzi o budowanie układów logicznych. Po spełnieniu określonych warunków wyzwalane jest dane wyjście, które załącza różne maszyny czy urządzenia.

Wyłącznik krańcowy umożliwia lokalizację położenia

wyłączniki krańcoweŻeby było to możliwe potrzebny jest sygnał wejściowy, który najczęściej zbierany jest z elementów takich jak czujniki czy wyłączniki krańcowe należące do automatyki przemysłowej. Sygnał z czujników może być przesyłany w różny sposób. Przeważnie jednak wykorzystywane są zależności, w których przyrost danego zjawiska zmienia w sposób proporcjonalny sygnał wyjściowy z czujnika. Na tej podstawie możliwy jest precyzyjny odczyt danych, które służą do wysterowania wyjść sterownika zgodnie z zaprojektowaną logiką. Nie mniej ważnym elementem układów sterujących są wyłączniki krańcowe. Służą one do określenia skrajnego położenia siłowników czy innych elementów. Na tej podstawie możliwe jest określenie położenia oraz fazy cyklu w jakiej znajduje się układ. Wyłączniki krańcowe znane również jako krańcówki są jednym z najczęściej stosowanych elementów automatyki przemysłowej w budynkach.

Dzięki ich zastosowaniu użytkownik ma możliwość zbudowania układu logiki opartego na danych z czujników oraz właśnie elementów krańcowych. Jest to wystarczające do zaprogramowania algorytmów, które mają na celu sterowanie pracą maszyn czy urządzeń wykonawczych. W nowoczesnych układach automatyki są to elementy absolutnie niezbędne, które w znacznym stopniu ułatwiają zrealizowanie sterowania. Warto dodać, że tego typu elementy bez problemu można obecnie kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również na aukcjach internetowych.

Close Menu