Drewno jest materiałem, którego używamy od zamierzchłych czasów. Jego właściwości sprawiają, że znajduje on niezwykle szerokie zastosowanie, które z roku na rok się zwiększa jeszcze bardziej. Początkowo drewno służyło głównie jako materiał opałowy. Z czasem zaczęto używać go jako budulca a następnie wytwarzano z niego broń i narzędzia. Obecnie zastosowanie to jest jeszcze bardziej rozszerzone. 

Rozdrabniacz do gałęzi

rozdrabniaczeWe wstępie wspomniano o nowoczesnych zastosowaniach drewna. Otóż chciałbym skupić się na jednej z ważniejszych a jest nią produkcja mebli. W przeszłości meble produkowano tylko i wyłącznie z litego drewna. Zmieniało się to z biegiem lat. Nie oznacza to jednak tego, że obecnie takich mebli się nie produkuje. Są one ciągle dostępne w sprzedaży jednak ich cena jest dość wysoka. W związku z tym, że produkcja takich mebli wiązała się z dużymi kosztami co następnie powodowało wzrost cen takich mebli to zaczęto wdrażać nowoczesne rozwiązania. Jest nim produkcja z wykorzystaniem wiórów drzewnych generowanych przez rozdrabniacze. Urządzenia te wyposażone są w gardziel uzbrojoną w długie i solidne kolce, które wciągają gałęzie oraz grube konary czy nawet deski i obrzynki. Kluczowym elementem tego urządzenia są bębny powodujące ścieranie drewna i w efekcie generowane są wióry. Dawniej wióry takie traktowane były tylko i wyłącznie jako efekt uboczny produkcji desek. Obecnie są one półproduktem, z którego powstają różne ciekawe rzeczy.

Wióry drzewne produkowane przez rozdrabniacze najczęściej wykorzystywane są przez firmy meblarskie. Poddawane są one licznym procesom, których końcowym efektem jest płyta ze sprasowanych wiórów. Z kolei jak łatwo można się domyślić płyty te ozdabiane są różnymi okleinami czego efektem końcowym są piękne meble.

Close Menu